+  Esperanto-forum
|-+  Ĝenerale / Algemeen
| |-+  Alvokoj / Oproepen (Moderiganto: Pilgrimo)
| | |-+  Projekton de leĝo en Brasilio por aldoni la opcian instruadon de esperanto

Aŭtoro Fadeno: Projekton de leĝo en Brasilio por aldoni la opcian instruadon de esperanto  (Legita 2570 fojojn)

0 anoj kaj 1 Gasto rigardas tiun ĉi fadenon.

Elsalutinta Roger Verhiest

  • FEL-leden
  • Nieuweling
  • *
  • Afiŝoj: 21
  • Sekso: Vira
Por la "finvikto" ni bezonas la enkondukadi de nia lingvo en la lernejosistemo de multe da landoj :

Tio initiativo de nia geamikoj el Brasilio estas grandvalora !  Skribos el Belgio al Brasilia Senato !







Retadresoj de brazilaj Senatanoj

Sendu mesaĝojn al la brazilaj senatanoj, petante ke ili aprobu la Projekton de leĝo de la Senato n-ro 27 de 2008, kiu ŝanĵus la leĝon n-ro 9.394, de la 20a de decembro 1996, por aldoni la opcian instruadon de esperanto en la mezgrada lernejo.    Envie mensagens para os senadores brasileiros, pedindo que eles aprovem o Projeto de Lei do Senado nº 27 de 2008, que altera a lei nº 9.394 de 20 de dezembro de 1996, para incluir o ensino do esperanto no ensino médio.

detaloj pri la leĝo. detalhes da lei

http://www.senado.gov.br/sf/atividade/materia/detalhes.asp?p_cod_mate=83989 (portugale)

http://www.esperantoland.org/eo/kategorio.php?lingvo=eo&ekde=0&rubriko=Esperanto+en+Ameriko#nov1001

Skribu prefere en la portugala. Se vi ne scipovas ĝin, skribu en hispana, angla, franca, itala, aŭ en via nacia lingvo kun traduko en esperanto. Escreva de preferência em português.

Krom la paca celo de esperanto, menciu ankaŭ la propedeŭtikecon kaj la defendon de minacataj lingvoj. Além do objetivo pacífico do esperanto, mencione também a propriedade propedêutica e a defesa das línguas ameaçadas.

Nepre informu vian telefon-numeron kaj kompletan adreson, informu ankaŭ, kiu vi estas, kion vi faras, tiel la ricevontoj scios ke temas pri vera homo, kaj ne pri aŭtomata spamo.  Necessariamente informe seu telefone e endereço completo, informe também quem você é e o que faz, assim eles saberão que se trata de uma pessoa de verdade e não um spam automático.

Kopiu la retadresojn al la kampo Bco (kaŭita kopio), vidu instruojn.  Copie os endereços no campo Cco (cópia oculta), veja instruções.

Se vi spertas pri rekta sendado de Word aŭ Openoffice, jen listo disponebla ankaŭ en formatoj Excel - XLS kaj Teksto - TXT . Se você sabe usar a mala direta do Word ou do Openoffice, eis a lista disponível nos formatos Excel - XLS e Teksto - TXT

 

TITULARES - ĉeFAJ
Nomo    ŝtato    Partio    retadreso    oficejestro
Senador Flávio Arns

prezidanto de la komisiono pri Edukado
   PR    PT    flavioarns@senador.gov.br    Aires Pereira das Neves Júnior
Senador Mozarildo Cavalcanti

raportanto de la komisiono
   RR    PTB    mozarildo@senador.gov.br    Ranilton Monteiro Neves
Senador Cristovam Buarque

aŭtoro de Projekto de leĝo
   DF    PDT    cristovam@senador.gov.br    Regina Célia Simplicio
Senador Adelmir Santana    DF    DEM    adelmir.santana@senador.gov.br    Edivaldo Dias da Silva
Senador Alvaro Dias    PR    PSDB    alvarodias@senador.gov.br    Maria Nelma Gaburro
Senador Augusto Botelho    RR    PT    augusto.botelho@senador.gov.br    Leany Barreiro de Sousa Lemos
Senador Cícero Lucena     PB    PSDB    cicero.lucena@senador.gov.br    César Augusto Guimarães
Senador Expedito Júnior    RO    PR    expedito.junior@senador.gov.br    Wagner Fraga Friaça
Senador Francisco Dorneles    RJ    PP    francisco.dornelles@senador.gov.br    Márcia Maria Correia de Azevedo
Senador Gerson Camata    ES    PMDB    gecamata@senador.gov.br    Célio Elias Silva Araújo
Senador Gilvam Borges    AP    PMDB    gilvamborges@senador.gov.br    Fernando Aurélio de Azevedo Aquino
Senador Heráclito Fortes    PI    DEM    heraclito.fortes@senador.gov.br    (vago)
Senador Inácio Arruda    CE    PC do B    inácio.arruda@senador.gov.br    Marly do Carmo e Souza
Senador José Agripino    RN    DEM    jose.agripino@senador.gov.br    Olga Maria Ferreira Porto
Senador Marco Maciel    PE    DEM    marco.maciel@senador.gov.br    Nilson da Silva Rebello
Senador Paulo Paim    RS    PT    paulopaim@senador.gov.br    Raquel Pinheiro Garcia
Senador Raimundo Colombo    SC    DEM    raimundocolombo@senador.gov.br    Eduardo Campos Siqueira
Senador Romeu Tuma    SP    PTB    rtuma@senador.gov.br    Jussanan Portela dos Santos
Senador Sérgio Zambiasi    RS    PTB    zambiasi@senador.gov.br    Dirceu Braz Goulart Neto
Senador Valter Pereira    MS    PMDB    valterpereira@senador.gov.br    Luciano Brasil de Araújo
Senador Wellington Salgado de Oliveira    MG    PMDB    wellington.salgado@senador.gov.br    João Batista Marques
Senadora Fátima Cleide    RO    PT    fatima.cleide@senadora.gov.br    Antonio Soares da Silva
Senadora Marina Silva    AC    PT    marinasi@senado.gov.br    Eurípides Alencar de Souza
Senadora Marisa Serrano    MS    PSDB    marisa.serrano@senadora.gov.br    Jorge Antônio Orro
Senadora Rosalba Ciarlini    RN    DEM    rosalba.ciarilini@senadora.gov.br    Honorina da Luz Nascimento
 

  SUPLENTES - ANSTATaŭIGANTOJ
Senador Eduardo Azeredo    MG    PSDB    eduardoazeredo@senador.gov.br    Francisco de Oliveira Pereira
Senador Eduardo Suplicy    SP    PT    eduardo.suplicy@senador.gov.br    Edwiges de Oliveira Cardoso
Senador Efraim Morais    PB    DEM    efraim.morais@senador.gov.br    Mariângela Gonçalves Cascão
Senador Eliseu Resende    MG    DEM    eliseu.resende@senador.gov.br    Luis Paulo de Area Leão Rosas Costa
Senador Garibaldi Alves Filho    RN    PMDB    garibaldi.alves@senador.gov.br    Claudia Abreu da Costa Marins
Senador Gilberto Goellner    MT    DEM    gilberto.goellner@senador.gov.br    Mauro Ivan Damasceno
Senador Jayme Campos    MT    DEM    jayme.campos@senador.gov.br    Elizabeth Cristina Alves dos Santos
Senador João Pedro    AM    PT    joaop@senador.gov.br    Igor Marcos Rocha Stepanski
Senador João Ribeiro    TO    PR    joaoribeiro@senador.gov.br    Guilherme Ferreira da Costa
Senador João Vicente Claudino    PI    PTB    j.v.claudino@senador.gov.br    Marcino Martins de Paula
Senador José Nery    PA    PSOL    josenery@senador.gov.br    Antonio Fernando Ferreira Leite
Senador Leomar Quintanilha    TO    PMDB    leomar@senador.gov.br    Roberto Luiz Meneses Silva
Senador Lobão Filho    MA    PMDB    lobaofilho@senador.gov.br    Rute Ribeiro da Silva
Senador Marconi Perillo     GO    PSDB    marconi.perillo@senador.gov.br    Ângela Thaís Ramires
Senador Neuto de Conto    SC    PMDB    neutodeconto@senador.gov.br    Paulo Roberto Almeida Campos
Senador Papaléo Paes    AP    PSDB    papaleo@senador.gov.br    Dermeval de Melo Rodrigues Filho
Senador Pedro Simon    RS    PMDB    simon@senador.gov.br    Eurítima Maria Félix
Senador Roberto Cavalcanti    PB    PRB    robertocavalcanti@senador.gov.br    Marco Aurélio de Oliveira
Senador Romero Jucá    RR    PMDB    romero.juca@senador.gov.br    Oswaldo Ferro Filho
Senador Sérgio Guerra    PE    PSDB    sergio.guerra@senador.gov.br    Luno Aurélio de Lima Barbosa
Senador Valdir Raupp    RO    PMDB    valdir.raupp@senador.gov.br    Alex Neves de Azevedo
Senadora Ideli Salvatti    SC    PT    ideli.salvatti@senadora.gov.br    Américo Pinheiro Júnior
Senadora Kátia Abreu    TO    DEM    katia.abreu@senadora.gov.br    Fernando Antonio Pereira Gomide
Senadora Maria do Carmo Alves    SE    DEM    maria.carmo@senadora.gov.br    Celso José Albuquerque Costa
 
 NE-MEMBROJ   NÃO MEMBROS
Senador Almeida Lima    SE    PMDB    almeida.lima@senador.gov.br    Luis Fernando Leite dos Santos
Senador Aloizio Mercadante    SP    PT    mercadante@senador.gov.br    Anna Carolina Rabello de Lucena Castro
Senador Antonio Carlos Junior    BA    DEM    acmjr@senador.gov.br    Marco Antonio Paes dos Reys
Senador Antonio Carlos Valadares    SE    PSB    antval@senador.gov.br    Mônica Bentim Rosa
Senador Arthur Virgílio     AM    PSDB    arthur.virgilio@senador.gov.br    Edisio Sobreira G. de M. Filho
Senador César Borges    BA    PR    cesarborges@senador.gov.br    Tania Regina Girardi Alves
Senador Delcídio Amaral    MS    PT    delcidio.amaral@senador.gov.br    Luiz Cláudio de Brito
Senador Demóstenes Torres    GO    DEM    demostenes.torres@senador.gov.br    Raquel Ferreira Reis Silva
Senador Epitácio Cafeteira    MA    PTB    epitacio@senado.gov.br    (vago)
Senador Fernando Collor    AL    PTB    fernando.collor@senador.gov.br    Joberto Mattos de Sant’ Anna
Senador Flexa Ribeiro    PA    PSDB    flexaribeiro@senador.gov.br    Gustavo Antônio M. de Freitas
Senador Geraldo Mesquita Júnior    AC    PMDB    geraldo.mesquita@senador.gov.br    Claudia Magalhães Pinto Cardoso
Senador Gim Argello    DF    PTB    gim.argello@senador.gov.br    Ciro de Freitas Nunes
Senador Jarbas Vasconcelos    PE    PMDB    jarbas.vasconcelos@senador.gov.br    Wellington Pereira de Oliveira
Senador Jefferson Praia    AM    PDT    jefferson.praia@senador.gov.br    Otto Fernandes da Silva
Senador João Durval    BA    PDT    joaodurval@senador.gov.br    Marcos Santos Parente Filho
Senador João Tenório    AL    PSDB    joao.tenorio@senador.gov.br    Haroldo Rabello de Lucena
Senador José Sarney    AP    PMDB    sarney@senador.gov.br    Sérgio Francisco Pires de Oliveira Penna
Senador Magno Malta    ES    PR    magnomallta@senador.gov.br    Maria Dulce Vieira Queiroz Campos
Senador Mão Santa    PI    PMDB    maosanta@senador.gov.br    Antônio Rosalvo P. de V. Torres
Senador Marcelo Crivella    RJ    PRB    marcelo.crivella@senador.gov.br    Margarett Rose Nunes Leite Cabral
Senador Mario Couto    PA    PSDB    mario.couto@senador.gov.br    Silvia Pradines Coelho Ribeiro
Senador Osmar Dias    PR    PDT    osmardias@senador.gov.br    Sérgio Macluf Zogbi
Senador Paulo Duque    RJ    PMDB    pauloduque@senador.gov.br    Zacheu Barbosa Teles
Senador Renan Calheiros    AL    PMDB    renan.calheiros@senador.gov.br    Paula Frassineti dos Santos de Castro
Senador Renato Casagrande    ES    PSB    renato.casagrande@senador.gov.br    Izaias Faria de Abreu
Senador Tasso Jereissati    CE    PSDB    tasso.jereissati@senador.gov.br    (vago)
Senador Tião Viana    AC    PT    tiao.viana@senador.gov.br    Eduardo F. Marques de Oliveira
Senadora Lúcia Vânia    GO    PSDB    lucia.vania@senadora.gov.br    Ricardo Luiz Leite Oliveira
Senadora Patrícia Saboya Gomes    CE    PDT    psaboyagomes@senadora.gov.br    Eduardo Bruto de Cunha
Senadora Roseana Sarney    MA    PMDB    roseana.sarney@senadora.gov.br    Doris Marize Romariz Peixoto
Senadora Serys Slhessarenko    MT    PT    serys@senadora.gov.br    Antônio Oscar Guimarães Lossi